Toczenie na kole – zajęcia indywidualne

– 4 spotkania, 12 godzin zajęć z instruktorem

– Termin do ustalenia indywidualnie
– Cena kursu: 700 PLN

 

Zapisz się

Kiedy oglądasz film, na którym garncarz toczy na kole, jego praca wydaje się przyjemna i prosta. I dużo w tym prawdy, dla wprawnego garncarza toczenie na kole jest przyjemne i proste. Zanim jednak stanie się takie dla Ciebie, musisz nauczyć się sporo o glinie, o sobie, o samej sztuce toczenia.

Jeśli chcesz spróbować, przyjdź do nas. Pokażemy Ci w kilku krokach jak toczyć i jak się do tego przygotować. Zajęcia prowadzimy indywidualnie a program, który przygotowaliśmy to 4 spotkania, na których nauczysz się podstaw toczenia na kole, stworzysz swoje pierwsze naczynia, a następnie ozdobisz je i wypalisz w naszym piecu. Po zakończeniu kursu możesz dalej ćwiczyć toczenie w naszej pracowni.

program
kursu:

01

Przygotowanie gliny – centrowanie – pierwszy kubek

 Toczenie na kole to wieloetapowy proces, gdzie każdy z etapów jest równie ważny. Pierwszy krok to przygotowanie materiału. Glinę należy wyrobić z wielką dbałością, tak aby uzyskać jednorodną masę, pozbawioną zanieczyszczeń i bąbli powietrza. Powietrze lub mały kamyk, zamknięte w kulce gliny, z którą później pracujesz na kole, mogą zniweczyć wcześniejsze starania i zniszczyć pracę.  

Na pierwszych zajęciach przygotowujemy więc glinę i uczymy się ją centrować na kole. Centrując budujemy pierwszy kształt, czyli walec. Z tego walca powstanie twój pierwszy kubek.

Zajęcia trwają 3 godziny – 1,5 godz. pracy z instruktorem oraz 1,5 godz. samodzielnej praktyki.

02

Centrowanie – toczenie – pierwsza miseczka

Na tych zajęciach dalej praktykujemy umiejętności zdobyte na pierwszym spotkaniu – centrowanie, otwieranie formy i wyciąganie walca, a kiedy już czujemy się trochę pewniej, formujemy z walca pierwszą miseczkę.

Toczenie na kole wymaga znalezienia wewnętrznego środka. Centrując glinę używamy swojego ciała jako punktu podparcia, dążymy naszymi ruchami do centrum – jeśli naturalnie go nie czujemy, musimy się tego nauczyć. Wielu garncarzy i ceramików porównuje toczenie na kole do medytacji, czynność ta bowiem pochłania całą uwagę i całe ciało, nie jest czymś, co robimy, ale czymś, czym się stajemy.

Zajęcia trwają 3 godziny – 1,5 godz. pracy z instruktorem oraz 1,5 godz. samodzielnej praktyki.

03

Trymowanie – dodawanie stopki – dodawanie ucha

Na trzecim spotkaniu trymujemy utoczone wcześniej naczynia. Nasze prace są już zdębiałe, więc idealnie nadają się do finalnej obróbki. Również tym razem uczymy się centrować. Trymując dodajemy stopkę, wyrównujemy ścianki naczynia, nadajemy im końcowy kształt, do kubka doklejamy ucho, a na krawędzi lub pod spodem naczynia zostawiamy swój podpis.

Kiedy prace są już skończone odstawiamy je na półkę i czekamy, aż wyschną. Kiedy będą już suche zostaną pierwszy raz wypalone w piecu.

Zajęcia trwają 3 godziny – 1,5 godz. pracy z instruktorem oraz 1,5 godz. samodzielnej praktyki.

04

Szkliwienie – dekorowanie

Ostatnie spotkanie całe poświęcone jest szkliwieniu. Jest to ostatni krok, któremu poddajemy prace przed finalnym wypałem. Na tym spotkaniu dowiesz się czym są szkliwa ceramiczne i poznasz podstawowe techniki szkliwienia: szkliwienie przez polewanie, zanurzenie oraz nakładanie szkliwa pędzlem i gruszką. Poszkliwione prace zostaną wypalone i po wystygnięciu pieca będą gotowe do odebrania.

Zajęcia trwają 3 godziny.

Wybierz dzień dla siebie:
pon. – pt. 12:00 – 19:00

sobota 12:00 – 17:00

Jeśli masz jakieś pytania
daj znać!