WARSZTATY RAKU - ceramika japońska

– 2 spotkania, wypał polowy, 6 miejsc, cena 300 PLN

– soboty 12:00 – 15:00

Najbliższy warsztat rozpocznie się 24 października 2020.
Jeżeli chcesz wziąć w nim udział, zarezerwuj miejsce już teraz.

Zapisz się

ceramika japońska
– raku

Sezon letni to moment polowych wypałów, to też idealny czas, żeby spróbować RAKU. Jeśli chcesz zobaczyć o co chodzi z japońską ceramiką raku przyjdź do nas na dwudniowe warsztaty raku. 

01

Przygotowanie prac

Raku to po japońsku przyjemność, piękno lub piękny przedmiot. I takie jest właśnie doświadczenie pracy z techniką raku. Pierwszymi naczyniami stworzonymi w tym stylu były czarki, które wykonał japoński ceramik Chōjirō dla swojego przyjaciela, herbacianego mistrza Sen Rikyu.

Na naszych warsztatach zainspirujemy się stylistyką japońskiej ceramiki i stworzymy dekoracyjne naczynia, ale jeśli będziecie chcieć również rzeźby. Prace wykonamy ucząc się jednocześnie jak efektywnie łączyć techniki modelowania z gliny – pracę z formą, lepienie z wałków oraz modelowanie z płata. Jeśli nie masz doświadczenia z ceramiką, nie szkodzi, nauczysz się tych technik na warsztacie. 

02

Szkliwienie prac i wypał polowy

Na drugich zajęciach spotkamy się już w plenerze, nad Wisłą. Na początku przygotujemy nasze prace do wypału i poszkliwimy je metodami pozwalającymi na uzyskiwanie oryginalnych efektów. Będziemy szkliwić poprzez polewanie, zanurzanie, przecieranie i nakładanie szkliwa pędzlem. 

Następnie w piecu gazowym wypalimy nasze prace. Wypał odbędzie się w stylu amerykańskim i japońskim, rozgrzane do czerwoności prace wyjmiemy z pieca szczypcami i poddamy redukcji w trocinach i ziołach, tak jak robią to Amerykanie, lub pozostawimy do wystygnięcia na świeżym powietrzu, tak jak robią to Japończycy. Prace po wystygnięciu i oczyszczeniu będą gotowe do zabrania do domu. 

Daty zajęć:
 24 października – zajęcia w pracowni,
31 października – wypał polowy

jeśli masz jakieś pytania
skontaktuj się z nami!