CERAMIKA RAKU

– 4 spotkania, wypał polowy, 5 miejsc, cena 700 PLN

– soboty 12:00 – 15:00

Najbliższy kurs rozpoczyna się 27 czerwca 2020.
Jeżeli chcesz wziąć w nim udział, zarezerwuj miejsce już teraz.

Zapisz się

Program Kursu:

01

Waza RAKU

Raku to po japońsku przyjemność, piękno lub piękny przedmiot. I takie jest właśnie doświadczenie pracy z techniką raku. Pierwszymi naczyniami stworzonymi w tym stylu były czarki, które wykonał japoński ceramik Chōjirō dla swojego przyjaciela, herbacianego mistrza Sen Rikyu.

Na naszych warsztatach zainspirujemy się stylistyką japońskiej ceramiki i stworzymy dekoracyjne wazy. Wazy wykonamy ucząc się jednocześnie jak efektywnie łączyć techniki modelowania gliny – pracę z formą, lepienie z wałków oraz modelowanie z płata.

02

Miseczki i czarki

Na drugim spotkaniu, ucząc się techniki wyciskania z kuli, stworzymy zestaw miseczek lub niewielkich czarek. Poświęcimy też chwilę na finalne wykończenie stworzonych wcześniej waz, ozdobimy je trójwymiarowym reliefem lub geometrycznym rysunkiem. 

03

Szkliwienie prac

Trzeci warsztat poświęcimy na przygotowanie wykonanych wcześniej naczyń do polowego wypału. Poznamy techniki szkliwienia, pozwalające na uzyskiwanie oryginalnych efektów. Będziemy szkliwić przez polewanie, zanurzanie, przecieranie i nakładanie szkliwa pędzlem. Dowiemy się też jak tworząc własne szkliwa, możemy wykonać naczynia raku, z których możemy napić się herbaty. 

04

Wypał polowy

Na ostatnim warsztacie spotkamy się nad Wisłą, gdzie przeprowadzimy wypał plenerowy. W polowym piecu gazowym wypalimy nasze naczynia. Wypał odbędzie się w stylu amerykańskim i japońskim, rozgrzane do czerwoności prace wyjmiemy z pieca szczypcami i poddamy redukcji w trocinach i ziołach, tak jak robią to Amerykanie, lub pozostawimy do wystygnięcia na świeżym powietrzu, tak jak robią to Japończycy. Prace po wystygnięciu i oczyszczeniu będą gotowe do zabrania do domu. 

Daty zajęć:
 27 czerwiec, 4, 11 i 18 lipiec

jeśli masz jakieś pytania
skontaktuj się z nami!