Kursy ceramiki II stopnia

Na naszym kursie ceramiki II stopnia poznasz techniki zdobienia ceramiki pozwalające na uzyskanie niesamowitych efektów - zgłębisz chemię procesu mocha diffusion, przeniesiesz grafiki na swoje prace, poznasz technikę sgrafitto i dowiesz się, do czego można użyć wosku w pracy z ceramiką. Kurs wymaga umiejętności zawartych w naszym kursie ceramiki dla początkujących.

Zajęcia odbywają się we czwartki w godzinach 18:00 - 21:00.

Kursy prowadzą instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu i tworzeniu ceramiki.

PROGRAM KURSU

01 - Przygotowanie mas i substancji


Na tych zajęciach omówione zostaną techniki, z którymi uczestnicy spotkają się w dalszej części kursu, na tej podstawie w domu przygotują projekty 5 prac ceramicznych, które wykonane zostaną na kolejnych zajęciach.

Następnie przejdziemy do praktyki i tematu odzyskiwania mas. Temat z pozoru prosty, nastręcza jednak osobom zaczynającym swoją przygodę z ceramiką wielu problemów. Omówimy jak odzyskać wyschniętą masę z nieudanej lub pękniętej pracy i jak po odsączeniu przerobić ją, aby nie zawierała utrudniających dalszą pracę bąbli powietrza. Zagadnienia te przećwiczymy w praktyce, przygotowując masy do pracy na kolejnych zajęciach.

W drugiej części warsztatu skupimy się na substancjach, przygotujemy mikstury pigmentowe, które wykorzystamy do transferowania fotografii podczas warsztatu w fotolitografii oraz własne angoby, które wykorzystamy podczas warsztatu poświęconego tematowi sgraffito.


02 - Warsztat ceramiki

Zajęcia rozpoczniemy od dokładnego przerobienia mas przygotowanych na poprzednim warsztacie. Pokarzemy bardzo skuteczną metodę wyzbywania się bąbelków powietrza z odzyskiwanej masy.

Drugą część warsztatu poświęcimy na pracę kreatywną z gliną. Uczestnicy przygotują na tym warsztacie trzy prace z myślą o technikach: sgraffito, rezerważ oraz wymywanie.

 
03 - Sgraffito

Sgraffito to technika dekoracyjna malarstwa ściennego, polega na nakładaniu kolejnych kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin na powierzchnię ściany i kolejno na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze nie zaschły. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje wielobarwny wzór. Na tym warsztacie dowiemy się jak wykorzystać technikę sgraffito w dekorowaniu ceramiki. Wykonamy sgraffito mokre i suche.


04 - Transferowanie fotografii na mokrą glinę

Na tym warsztacie poznamy technikę przenoszenia figuratywnych ilustracji na naczynia ceramiczne. Korzystając z odpowiedniej receptury dowiemy się jak stworzyć pigmentowy tusz ceramiczny do transferowania zdjęć oraz jak precyzyjnie przenieść ilustrację na mokrą glinę. Z wykorzystaniem tej techniki każdy z uczestników przygotuje jedną pracę.

W drugiej połowie zajęć przygotujemy jedną dwie prace z myślą o technice rezerważu i wymywania.

05 - Rezerważ i wymywanie

Na tych zajęciach dowiemy się jak w pracowni ceramicznej pracować z rozgrzanym woskiem. Nauczymy się jak w ciekawy sposób wykorzystywać dwie mniej znane techniki dekoracji ceramiki – rezerważ i wymywanie.


06 - Mocha Diffusion

Mocha Diffusion to jedna z mało znanych technik dekorowania ceramiki. Wywodzi się z Anglii i wykorzystuje reakcję zachodzącą pomiędzy kwasową mieszanką pigmentową a alkaliczną mieszanką MOCHA. Technika pozwala na tworzenie pięknych, przypominających naturalnie rosnące drzewa i krzewy dekoracji. Na tych zajęciach przygotujemy mieszankę Mocha oraz kompozycje pigmentowe do nanoszenia dekoracji. Następnie wykorzystamy miksuturę MOCHA do udekorowania naczynia stworzonego w trakcie tego warsztau.

07 - Szkliwienie

Podczas tych zajęć nanosimy na nasze prace szkliwa ceramiczne. Szkliwimy przez zanurzenie, natrysk lub polewając. Po zakończeniu warsztatu prace zostaną wypalone. Tydzień po zakończeniu cyklu będą do odebrania w pracowni.

08 - Odbiór prac

Podczas tych zajęć omawiamy prace powstałe podczas cyklu, to moment na zadanie pytań i uzupełnienie notatek.Klikając w poniższy przycisk możesz zobaczyć dostępne termniny i zakupić miejsce na wybranym kursie.

Zapisz się

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o otwarciu zapisów na kolejne kursy, możesz zapisać się na nasz newsletter - a jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktować się z nami.

Newsletter i Kontakt