Kursy ceramiki dla początkujących

Nasz kurs ceramiki dla początkujących pozwoli Ci nauczyć się podstaw pracy z gliną, poznasz rodzaje mas ceramicznych i sposoby ich wykorzystania, opanujesz wszystkie podstawowe techniki ręcznego formowania gliny i techniki zdobienia ceramiki. Załapiesz ceramicznego bakcyla i wrócisz po więcej :)

Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki lub środy w godzinach 18:00 - 21:00.

Kursy prowadzą instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu i tworzeniu ceramiki. 

Zdobyte na kursie dla początkujących wiedzę i umiejętności możesz rozwinąć na naszym kursie ceramiki II stopnia.

PROGRAM KURSU


01 - Wyciskanie z kuli


Historia tej techniki to ponad 12 000 lat. Jest to prosta metoda pracy z gliną, pozwalająca tworzyć ceramikę użytkową oraz dekoracyjną. Ucząc się tej metody, wykonacie trzy różne przedmioty: miseczkę, cukiernicę oraz okarynę. Nauczycie się też jak dekorować ceramikę poprzez odciskanie w niej śladów narzędzi.


02 - Formowanie z wałków


Technika ta, używana przez tysiące lat do formowania waz i dużych naczyń ceramicznych, znana była w całym starożytnym świecie – od Chin, przez Grecję, Meksyk aż do krajów Afryki. Obecnie wciąż jedna z ulubionych metod pracy wielu ceramików. Podczas tego spotkania poznacie dwa różne warianty pracy z wykorzystaniem tej techniki – dowiecie się jak łączyć wałeczki na szlam i jak formować naczynia z wałeczków zacieranych. Trenując technikę wykonacie miniaturę wazy z wykorzystaniem techniki łączenia wałeczków na szlam oraz rozpoczniecie pracę nad dużą wazą z wałeczków łączonych przez zacieranie.


03 - Formowanie z wałków II


Na tych zajęciach kontynuujecie pracę nad dużą formą. Taki projekt wymaga czasu, nie można wykonać go od razu. Zbyt szybka praca grozi tu zniszczeniem formy, która mogłaby zapaść się pod własnym ciężarem. Na tych zajęciach wyjaśnimy Wam dlaczego masa ceramiczna musi zdębieć, żeby można było budować formę wysoko w górę i w jaki sposób należy suszyć dużą pracę, żeby uniknąć niechcianych pęknięć.


04 - Formowanie z plastrów część I


Technika ta, podobnie jak poprzednie, znana jest od dawna. Wykorzystywana była i jest do formowania płytek ceramicznych, oraz naczyń takich jak kubki, talerze, dzbanki, czy czajniki na herbatę. Poznając tę technikę wykonacie prosty zestaw naczyń stołowych: dwa kubeczki i dwa talerze. Dowiecie się też, jak wykorzystywać do dekorowania ceramiki fakturę. Na zakończenie warsztatów przygotujecie również płaty gliny na kolejne spotkanie.


05 - Formowanie z plastrów część II

Z przygotowanych tydzień wcześniej płatów gliny wykonacie obiekty geometryczne: zestaw pudełek z pokrywką lub dekoracyjne formy geometryczne. Na tych zajęciach poczujecie różnicę pomiędzy masą plastyczną a masą zdębiałą.




06 - Szkliwienie część I


Na tych zajęciach dowiecie się, czym są szkliwa ceramiczne, poznacie szkliwa spożywcze i dekoracyjne, zapoznacie się z temperaturami wypału szkliw oraz zrozumiecie, jak dobrać szkliwo do gliny. Poznacie też podstawowe techniki szkliwienia: szkliwienie przez polewanie, zanurzenie oraz nakładanie szkliwa pędzlem i gruszką. Do zdobienia wykorzystacie również angoby i tlenki. Na tych zajęciach będziecie szkliwić prace, które stworzyliście podczas pierwszej części kursu. Po tym spotkaniu poszkliwione już prace ruszą do wypału – będą do odebrania na kolejnych zajęciach.



07 - Szkliwienie część II

Chętni zapoznają się też z techniką dekorowania talerzy efektem baniek mydlanych. Po tych zajęciach prace umieścimy w piecu.


08 - Omówienie prac


Tego dnia zobaczycie finalne efekty swoich dwumiesięcznych zmagań z ceramiką, będziecie mogli zadać nurtujące Was pytania i pochwalić się efektami. Na koniec zabierzecie swoje prace do domu. Te zajęcia trwają godzinę.

Klikając w poniższy przycisk możesz zobaczyć dostępne termniny i zakupić miejsce na wybranym kursie.

Zapisz się

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o otwarciu zapisów na kolejne kursy, możesz zapisać się na nasz newsletter - a jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktować się z nami.

Newsletter i Kontakt