Gdzie pracujemy

 

Nasza pracownia mieści się na warszawskiej Woli, a dokładnie na Mirowie. Grzybowska 47a to przedwojenna funkcjonalistyczna kamienica, wzniesiona razem ze swoją bliźniaczą siostrą Grzybowską 47 w miejscu, w którym kiedyś stał parterowy budynek dawnego browaru Kijok W. i Spółka. Kamienica zbudowana została według projektu Remigiusza Ostoi-Chodkowskiego, obecnie wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków pod nazwą kamienica Bychowskiego i Gurwicza, ukończona została na rok przed II wojną światową. To jeden z budynków, które w pierwszej linii sąsiadowały z Murem Warszawskiego Getta, którego linia ciągnęła się wzdłuż całej ulicy Grzybowskiej. Wejście na jego obszar znajdowało się tuż obok, na ulicy Żelaznej.

Czuć w tym miejscu historię. Kiedy pierwszy raz weszliśmy do zniszczonego pomieszczenia po starym zakładzie tokarskim, poczuliśmy ożywczą moc tej przestrzeni. Od razu wiedzieliśmy, że zostajemy. Postanowiliśmy nie ingerować wiele, a jedynie dodać siebie do tego, co już tu było. Zdrapaliśmy odpadający ze ścian tynk, pomalowaliśmy sufity i zawiesiliśmy żyrandole ciepłych lamp, przynieśliśmy trochę swoich przedmiotów, drewnianych półek i stołów, koło garncarskie, piec i dużo drobnych narzędzi, które pomagają nam robić ceramikę. Powstało coś niezwykłego i codziennie dowiadujemy się o tym czegoś nowego.

Zamykając to miejsce w słowach, można powiedzieć, że pracownia to 50 metrów przestrzeni roboczej, z wydzielonym miejscem do pracy z gliną, z ze stanowiskiem do szkliwienia oraz toczenia na kole. Jest tu też showroom, gdzie można obejrzeć nasze prace i kupić coś dla siebie od nas.

Na miejscu jesteśmy od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 19:00. W dni, kiedy prowadzimy warsztaty, można nas tu spotkać również wieczorem.