Dla gastronomii

Jeśli szukasz przedmiotów, które do wnętrza Twojej kawiarni lub restauracji wprowadzą element unikatowości i przytulności to ręcznie robiona ceramika jest świetnym kierunkiem. Już nikogo nie trzeba przekonywać, że ręcznie robione przedmioty mają w sobie zaklęte coś więcej niż tylko formę i funkcję. Za ręcznie tworzoną ceramiką stoi jej twórca i jego czas. A czas jest dla nas czymś niezwykłym i magicznym. Czas to wszystko, co mamy. Tworząc ceramikę dajemy przedmiotom nasz czas, czas Maćka, Kaśki i Wiktorii. Ten czas czuć w kubku, z którego pijesz herbatę. Ten czas zmienia smak posiłków, które podasz na talerzach, które wykonaliśmy krok po kroku, od początku do końca ręcznie.  

Czas to nie jest tylko designerski pomysł, to autentyczne doświadczenie, rzeczywistość, w której żyjemy. Już od dłuższej chwili jako społeczeństwo tracimy zainteresowanie przedmiotami, kupujemy je nadal, ale stały się one tylko dodatkiem do tego, na czym naprawdę nam zależy, a zależy nam na doświadczeniu. Chcemy, żeby nasze doświadczenie porannej kawy było jedyne w swoim rodzaju, żeby to jak żyjemy miało w sobie piękno i niepowtarzalność.

Dlatego warto zainwestować w ręcznie robioną ceramikę i wprowadzić ją do przestrzeni. Zmieni ona doświadczenie picia kawy lub spożywania posiłku w coś więcej, w moment, który chce się przeżywać i do którego chce się wracać. Myślimy o tym tworząc nasze wzory, a Wy myślicie o tym tworząc swoje przestrzenie i unikatowe posiłki. Zapraszamy więc do współpracy. Możemy razem tworzyć niepowtarzalne doświadczenia.

Co warto wiedzieć i jak zamówić:

Czy ręcznie tworzona ceramika jest równie trwała jak ta produkowana fabrycznie?

Tak. Proces, który prowadzi do przemiany materiału, który potocznie nazywamy gliną a w naszej profesji masą ceramiczną, jest i w wielkiej fabryce i w małej pracowni rzemieślniczej podobny. Oczywiście różnic jest wiele, bo różne są zasoby małych rzemieślników i wielkich producentów, jednak z punktu widzenia materiałoznawstwa i chemii ceramicznej, zarówno my, jak i duży producent ceramiki, musimy przejść kolejno przez te same kroki, żeby na końcu procesu otrzymać produkt nazywany ceramiką. Jak wygląda taki proces? Dokładny opis znajdziecie w tym artykule: Jak powstaje nasza ceramika.

Czy ręcznie robiona ceramika wymaga specjalnej pielęgnacji?

Nie. Ręcznie wykonana ceramika nie wymaga specjalnych detergentów lub ręcznego mycia, można ją myć w zmywarce z wykorzystaniem standardowych środków używanych w gastronomii. Można ją również poddać oddziaływaniu fal mikrofalowych, choć z ostatnich badań naukowych wynika, że produkty przetwarzane w tym procesie tracą swoje właściwości odżywcze.

Czy projektujecie na zamówienie?

Tak, projektujemy na zamówienie. Zanim jednak postanowisz zamówić w naszej pracowni, obejrzyj dokładnie przedmioty, które mamy w ofercie i zastanów się, czy podoba Ci się to, co robimy. Nasza ceramika ma swój niepowtarzalny styl, oddający nasz sposób bycia w świecie, lubimy ciepłe kolory i surową materię, jesteśmy trochę wabi sabi a trochę boho. W takich wnętrzach nasza ceramika wygląda pięknie. Jeśli jest to styl, w którym chcesz się poruszać to z chęcią zaprojektujemy nowy wzór i wykonamy go dla Ciebie, Jeśli jednak to, co oferujemy nie do końca Ci się podoba i szukasz czegoś innego, poszukaj innej pracowni. Na rynku jest wielu ceramików, którzy reprezentują różne podejścia, najlepiej wybrać pracownię, której prace najbardziej Ci się podobają.

Jaki jest czas oczekiwania na realizację projektu?

Jeśli chcesz zamówić jeden lub więcej wzorów, które mamy już w ofercie, to czas oczekiwania wynosi od 4 do 6 tygodni. Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w naszym projekcie, np. podoba Ci się kształt, ale szukasz innego koloru, czas oczekiwania wynosi od 6 do 8 tygodni, w tym przypadku przed przystąpieniem do produkcji, wykonujemy próbki kolorystyczne i czekamy na Twoje ich zatwierdzenie. Czasami decyzja zapada szybko, innym razem szukamy odpowiedniego koloru trochę dłużej i czas realizacji adekwatnie wydłuża się.

Jeśli chcesz zrealizować indywidualny projekt, np. wg Twojego pomysłu to czas realizacji wynosi od 8 do 20 tygodni. Tu widełki czasowe są dość szerokie, wszystko zależy od skomplikowania projektu, z którym do nas przychodzisz. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj punkt: Jakich informacji potrzebujemy, żeby zrealizować Twoje indywidualne zamówienie?

Czy mogę wybrać kolor?

W pracowni dysponujemy szeroką gamą próbek kolorystycznych, możesz nas odwiedzić i obejrzeć próbki osobiście lub możesz zamówić próbnik kolorów z wybranej palety i poprosić o wysyłkę kurierem. Tego typu rozwiązania sprawdzają się szczególnie w przypadku, w którym próbujesz dopasować ceramikę do konkretnej przestrzeni. Cena próbnika kolorów wraz z wysyłką na terenie polski wynosi 50 PLN. Próbniki podzielone są na tonacje, możesz je zakupić pod linkiem: Próbniki.

Jakich informacji potrzebujemy, żeby zrealizować Twoje indywidualne zamówienie?

Jeśli masz pomysł na przedmiot, który będzie realizował Twoje indywidualne potrzeby, możemy go dla Ciebie wykonać. Żeby usprawnić ten proces możesz przygotować dla nas zestaw inspiracji, tzw. Moodboard składający się ze zdjęć i rysunków oddających charakter przedmiotu, na którym Ci zależy. Wybierając zdjęcia zwróć uwagę na materiały i kolorystykę, wybierz takie, które Ci się podobają. W naszej praktyce świetnie sprawdzają się tablice na PINTEREST lub kolekcje na INSTAGRAMIE. Możesz zaprosić nas do takiej tablicy i to będzie dobry punkt startowy dla naszego wspólnego projektu.

Jeśli dysponujesz rysunkiem, zwymiaruj go. Każdy rysunek, nawet poglądowy będzie pomocny, nie musi być idealny. Opisz do czego ma służyć przedmiot i jak chcesz go użytkować. Napisz też ile sztuk chcesz wyprodukować i czy ma to być pojedyncza seria, czy może chcesz realizować zamówienie cyklicznie.

Jak zamówić?

Zbierz jak najwięcej informacji o swoim zamówieniu i napisz do nas na: pracownia@banka-przepiorka.pl. W razie wątpliwości i pytań zadzwoń. Jeśli nie odpisujemy tego samego lub kolejnego dnia, nie martw się. Działamy trochę inaczej, niż reszta świata, więcej pracujemy w świecie fizycznym, mniej przy komputerze. Maile sprawdzamy codziennie rano w godzinach 10:00 – 12:00 i w tym czasie odpisujemy, później możesz nas łapać pod telefonem. Jeśli danego dnia maili jest więcej, to nie udaje nam się odpisać na wszystkie i wracamy do nich olejnego dnia. Na pewno damy Ci znać w ciągu dwóch dni roboczych. Nie pracujemy w niedziele i poniedziałki.

Realizację zamówień rozpoczynamy po otrzymaniu wpłaty 50% wartości zamówienia na podstawie faktury pro-forma. Wystawiamy faktury VAT.