KURS CERAMIKI - II STOPIEŃ

– 6 spotkań, cena 800 PLN

– czwartki 18:00 – 21:00, kurs dla 7 uczestników

Najbliższy kurs rozpoczyna się 22 października 2020. 
Kurs przeznaczony jest dla osób, które uczestniczyły w Kursie ceramiki dla początkujących.

Zapisz się

Program Kursu:

01

Przygotowanie mas

Na tych zajęciach omówione zostaną techniki, z którymi uczestnicy spotkają się w dalszej części kursu, na tej podstawie w domu przygotują projekty 5 prac ceramicznych, które wykonane zostaną na kolejnych zajęciach. Następnie przejdziemy do praktyki i tematu odzyskiwania mas. Temat z pozoru prosty, nastręcza jednak osobom zaczynającym swoją przygodę z ceramiką wielu problemów. Omówimy jak odzyskać wyschniętą masę z nieudanej lub pękniętej pracy i jak po odsączeniu przerobić ją, aby nie zawierała utrudniających dalszą pracę bąbli powietrza. Zagadnienia te przećwiczymy w praktyce, przygotowując masy do pracy na kolejnych zajęciach.

02

Transferowanie fotografii na mokrą glinę

Na tym warsztacie poznamy technikę przenoszenia figuratywnych ilustracji na naczynia ceramiczne. Korzystając z odpowiedniej receptury dowiemy się jak stworzyć pigmentowy tusz ceramiczny do transferowania zdjęć oraz jak precyzyjnie przenieść ilustrację na mokrą glinę. Z wykorzystaniem tej techniki każdy z uczestników przygotuje jedną pracę. 

Następnie przystąpimy do przerobienia gliny przygotowanej na poprzednich zajęciach oraz realizacji jednego z 5 zaplanowanych w domu projektów, zostanie on na kolejnych zajęciach wykorzystamy do zdobienia techniką Mocha Diffusion. 

Kurs prowadzi:

Katarzyna Bańka | ceramika

Współzałożycielka pracowni Bańka i Przepiórka, z wykształcenia fotografka, bohemistka i kulturoznawczyni, z pasji ceramiczka. Tworzy prace inspirowane rytmem natury, w ceramice szuka prostoty formy. Ceramiką zajmuje się ponad 10 lat, od 4 prowadzi autorską pracownię.

03

Mocha Diffusion

Mocha Diffusion to jedna z mało znanych technik dekorowania ceramiki. Wywodzi się z Anglii i wykorzystuje reakcję zachodzącą pomiędzy kwasową mieszanką pigmentową a alkaliczną mieszanką MOCHA. Technika pozwala na tworzenie pięknych, przypominających naturalnie rosnące drzewa i krzewy dekoracji. Na tych zajęciach przygotujemy mieszankę Mocha oraz kompozycje pigmentowe do nanoszenia dekoracji. Następnie naczynie, które powstało na poprzednim warsztacie ozdobimy techniką Mocha Diffusion.

W drugiej części zajęć przystąpimy do wykonania kolejnych dwóch zaprojektowanych w domu przedmiotów.

04

Rezerważ i wymywanie

Na tych zajęciach dowiemy się jak w pracowni ceramicznej pracować z rozgrzanym woskiem. Nauczymy się jak w ciekawy sposób wykorzystywać dwie mniej znane techniki dekoracji ceramiki – rezerważ i wymywanie. 

05

Sgraffito

Sgraffito to technika dekoracyjna malarstwa ściennego, polega na nakładaniu kolejnych kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze nie zaschły. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje wielobarwny wzór. Na tym warsztacie dowiemy się jak wykorzystać technikę sgraffito w dekorowaniu ceramiki.

06

Szkliwienie

Podczas tych zajęć nanosimy na nasze prace szkliwa ceramiczne. Szkliwimy przez zanurzenie, natrysk lub polewając. Po zakończeniu warsztatu prace zostaną wypalone. Tydzień po zakończeniu cyklu będą do odebrania w pracowni. 

Terminy zajęć:
22, 29 październik, 5, 12, 19 listopad

jeśli chcesz o coś zapytać
skontaktuj się z nami!