KURS CERAMIKI - II STOPIEŃ

– 6 spotkań, cena 1000 PLN

– czwartki 18:00 – 21:00, kurs dla 5 uczestników

Najbliższy kurs rozpoczyna się 1 kwietnia 2021.
Kurs przeznaczony jest dla osób, które uczestniczyły w Kursie ceramiki dla początkujących.

Zapisz się

Program Kursu:

01

Przygotowanie mas

Na tych zajęciach omówione zostaną techniki, z którymi uczestnicy spotkają się w dalszej części kursu, na tej podstawie w domu przygotują projekty 5 prac ceramicznych, które wykonane zostaną na kolejnych zajęciach. Następnie przejdziemy do praktyki i tematu odzyskiwania mas. Temat z pozoru prosty, nastręcza jednak osobom zaczynającym swoją przygodę z ceramiką wielu problemów. Omówimy jak odzyskać wyschniętą masę z nieudanej lub pękniętej pracy i jak po odsączeniu przerobić ją, aby nie zawierała utrudniających dalszą pracę bąbli powietrza. Zagadnienia te przećwiczymy w praktyce, przygotowując masy do pracy na kolejnych zajęciach.

Na tych zajęciach przygotujemy również pracę z myślą o technice sgraffito.

02

Sgraffito

Sgraffito to technika dekoracyjna malarstwa ściennego, polega na nakładaniu kolejnych kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze nie zaschły. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje wielobarwny wzór. Na tym warsztacie dowiemy się jak wykorzystać technikę sgraffito w dekorowaniu ceramiki. Wykonamy sgraffito mokre i suche.

W drugiej części warsztatu przygotujemy również pigmenty, które wykorzystamy do transferowania fotografii podczas kolejnych zajęć.

Ostatnie pół godziny spędzimy przerabiając glinę przygotowaną na poprzednich zajęciach, znikną z niech wszystkie bąble powietrza.

Kurs prowadzi:

Katarzyna Bańka | ceramika

Współzałożycielka pracowni Bańka i Przepiórka, z wykształcenia fotografka, bohemistka i kulturoznawczyni, z pasji ceramiczka. Tworzy prace inspirowane rytmem natury, w ceramice szuka prostoty formy. Ceramiką zajmuje się ponad 10 lat, od 4 prowadzi autorską pracownię.

03

Transferowanie fotografii na mokrą glinę

Na tym warsztacie poznamy technikę przenoszenia figuratywnych ilustracji na naczynia ceramiczne. Korzystając z odpowiedniej receptury dowiemy się jak stworzyć pigmentowy tusz ceramiczny do transferowania zdjęć oraz jak precyzyjnie przenieść ilustrację na mokrą glinę. Z wykorzystaniem tej techniki każdy z uczestników przygotuje jedną pracę.  

W drugiej połowie zajęć przygotujemy jedną dwie prace z myślą o technice rezerważu i wymywania.

04

Rezerważ i wymywanie

Na tych zajęciach dowiemy się jak w pracowni ceramicznej pracować z rozgrzanym woskiem. Nauczymy się jak w ciekawy sposób wykorzystywać dwie mniej znane techniki dekoracji ceramiki – rezerważ i wymywanie. 

05

Mocha Diffusion

Mocha Diffusion to jedna z mało znanych technik dekorowania ceramiki. Wywodzi się z Anglii i wykorzystuje reakcję zachodzącą pomiędzy kwasową mieszanką pigmentową a alkaliczną mieszanką MOCHA. Technika pozwala na tworzenie pięknych, przypominających naturalnie rosnące drzewa i krzewy dekoracji. Na tych zajęciach przygotujemy mieszankę Mocha oraz kompozycje pigmentowe do nanoszenia dekoracji. Następnie wykorzystamy miksuturę MOCHA do udekorowania naczynia stworzonego w trakcie tego warsztau.

06

Szkliwienie

Podczas tych zajęć nanosimy na nasze prace szkliwa ceramiczne. Szkliwimy przez zanurzenie, natrysk lub polewając. Po zakończeniu warsztatu prace zostaną wypalone. Tydzień po zakończeniu cyklu będą do odebrania w pracowni. 

Terminy zajęć:
1, 8, 15, 22, 29 kwietnia, 6 maja

jeśli chcesz o coś zapytać
skontaktuj się z nami!