KURS CERAMIKI - II STOPIEŃ

– 7 spotkań, cena 1000 PLN

– wtorki 19:00 – 22:00, kurs dla 5 uczestników

Najbliższy kurs rozpoczyna się 25 maja 2021.
Kurs przeznaczony jest dla osób, które uczestniczyły w Kursie ceramiki dla początkujących.

Zapisz się

Program Kursu:

01

Przygotowanie mas

Na tych zajęciach omówione zostaną techniki, z którymi uczestnicy spotkają się w dalszej części kursu, na tej podstawie w domu przygotują projekty 5 prac ceramicznych, które wykonane zostaną na kolejnych zajęciach. Następnie przejdziemy do praktyki i tematu odzyskiwania mas. Temat z pozoru prosty, nastręcza jednak osobom zaczynającym swoją przygodę z ceramiką wielu problemów. Omówimy jak odzyskać wyschniętą masę z nieudanej lub pękniętej pracy i jak po odsączeniu przerobić ją, aby nie zawierała utrudniających dalszą pracę bąbli powietrza. Zagadnienia te przećwiczymy w praktyce, przygotowując masy do pracy na kolejnych zajęciach.

Na tych zajęciach przygotujemy również pracę z myślą o technice sgraffito.

02

Sgraffito

Sgraffito to technika dekoracyjna malarstwa ściennego, polega na nakładaniu kolejnych kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze nie zaschły. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje wielobarwny wzór. Na tym warsztacie dowiemy się jak wykorzystać technikę sgraffito w dekorowaniu ceramiki. Wykonamy sgraffito mokre i suche.

W drugiej części warsztatu przygotujemy również pigmenty, które wykorzystamy do transferowania fotografii podczas kolejnych zajęć.

Ostatnie pół godziny spędzimy przerabiając glinę przygotowaną na poprzednich zajęciach, znikną z niech wszystkie bąble powietrza.

Kurs prowadzi:

Marta Gruzd | ceramika i rzeźba

Ukończyła rzeźbę na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom zrealizowała w 2006 r w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego.
Oprócz ceramiki zajmuje się m.in rzeźbą, rysunkiem, działaniami site-specific.
Brała udział m.in. w Biennale Młodych w Słupsku, Przeglądzie Młodej Sztuki Survival Art we Wrocławiu. W 2015 r została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

03

Rezerważ i wymywanie

Na tych zajęciach dowiemy się jak w pracowni ceramicznej pracować z rozgrzanym woskiem. Nauczymy się jak w ciekawy sposób wykorzystywać dwie mniej znane techniki dekoracji ceramiki – rezerważ i wymywanie. 

04

Relief, Fasetowanie, technika Kurinuki

Podczas tych zajęć poznamy „rzeźbiarskie“ metody formowania i zdobienia ceramiki. Za pomocą specjalnych narzędzi można tworzyć na powierzchni podsuszonych naczyń dekoracyjne wzory reliefowe m.in. poprzez żłobienie, ryt i fasetowanie.

Zaprezentowana będzie również ciekawa japońska technika kurinuki, polegająca na rzeźbieniu całego naczynia w bryle gliny.

Prace zdobione reliefowymi technikami są nie tylko atrakcyjne wizualnie – wzór jest wyczuwalny pod palcami, co daje dodatkową przyjemnośc z użytkowania naczyń.

05

Mocha Diffusion

Mocha Diffusion to jedna z mało znanych technik dekorowania ceramiki. Wywodzi się z Anglii i wykorzystuje reakcję zachodzącą pomiędzy kwasową mieszanką pigmentową a alkaliczną mieszanką MOCHA. Technika pozwala na tworzenie pięknych, przypominających naturalnie rosnące drzewa i krzewy dekoracji. Na tych zajęciach przygotujemy mieszankę Mocha oraz kompozycje pigmentowe do nanoszenia dekoracji. Następnie wykorzystamy miksuturę MOCHA do udekorowania naczynia stworzonego w trakcie tego warsztau.

06

Szkliwienie

Podczas tych zajęć nanosimy na nasze prace szkliwa ceramiczne. Szkliwimy przez zanurzenie, natrysk lub polewając. Po zakończeniu warsztatu prace zostaną wypalone. Tydzień po zakończeniu cyklu będą do odebrania w pracowni. 

07

Odbiór i omówienie prac

Tego dnia zobaczycie finalne efekty swoich dwumiesięcznych zmagań z ceramiką, będziecie mogli zadać nurtujące Was pytania i pochwalić się efektami. Na koniec zabierzecie swoje prace do domu. Te zajęcia trwają godzinę.

Terminy zajęć:
 25 maja,
1, 8, 15, 22, 29 czerwca,
6 lipca.

jeśli chcesz o coś zapytać
skontaktuj się z nami!