KURS CERAMIKI dla początkujących

– 7 spotkań, cena 700 PLN, kurs dla 8 uczestników

– CZWARTKI 18:00-21:00
Najbliższy kurs rozpoczyna się 25 czerwca 2020.
Jeżeli chcesz wziąć w nim udział, zarezerwuj miejsce już teraz.

Zapisz się

Program Kursu:

01

Wyciskanie z kuli

Historia tej techniki to ponad 12 000 lat. Jest to prosta metoda pracy z gliną, pozwalająca tworzyć ceramikę użytkową oraz dekoracyjną. Ucząc się tej metody, wykonacie trzy różne przedmioty: miseczkę, cukiernicę oraz okarynę. Nauczycie się też jak dekorować ceramikę poprzez odciskanie w niej śladów narzędzi.

02

Formowanie z wałków

Technika ta, używana przez tysiące lat do formowania waz i dużych naczyń ceramicznych, znana była w całym starożytnym świecie – od Chin, przez Grecję, Meksyk aż do krajów Afryki. Obecnie wciąż jedna z ulubionych metod pracy wielu ceramików. Podczas tego spotkania poznacie dwa różne warianty pracy z wykorzystaniem tej techniki – dowiecie się jak łączyć wałeczki na szlam i jak formować naczynia z wałeczków zacieranych. Trenując technikę wykonacie nieduży kubeczek lub abstrakcyjną formę rzeźbiarską z wykorzystaniem techniki łączenia wałeczków na szlam oraz rozpoczniecie pracę nad dużą wazą lub lampą z wałeczków łączonych przez zacieranie.

03

Formowanie z plastrów część I

Technika ta, podobnie jak poprzednie, znana jest od dawna. Wykorzystywana była i jest do formowania płytek ceramicznych, oraz naczyń takich jak kubki, talerze, dzbanki, czy czajniki na herbatę. Poznając tę technikę wykonacie prosty zestaw naczyń stołowych: dwa kubeczki i dwa talerze. Dowiecie się też, jak wykorzystywać do dekorowania ceramiki fakturę. Na zakończenie warsztatów przygotujecie również płaty gliny na kolejne spotkanie.

04

Formowanie z plastrów część II

Z przygotowanych tydzień wcześniej płatów gliny wykonacie obiekty geometryczne: zestaw pudełek z pokrywką lub dekoracyjne formy geometryczne. Na tych zajęciach poczujecie różnicę pomiędzy masą plastyczną a masą zdębiałą.

Część zajęć poświęcimy też na dalszą pracę nad dużą formą, której budowanie rozpoczęliście na drugich zajęciach.

05

Łączenie kolorowych mas ceramicznych

 

Na tych zajęciach wykonacie inkrustacje ceramiczne z wykorzystaniem barwionej masy ceramicznej. Na początku zajęć dowiecie się, jak zabarwić masę ceramiczną, a następnie z jej wykorzystaniem wykonacie inkrustacje graficzne, kolorystyczne lub figuratywne. Efektem końcowym Waszej pracy będą obrazy ceramiczne, użytkowe patery lub ceramiczne podkładki pod ciepłe naczynia.

Na tych zajęciach zakończycie też pracę nad dużą formą. 

06

Szkliwienie część I

Na tych zajęciach dowiecie się, czym są szkliwa ceramiczne, poznacie szkliwa spożywcze i dekoracyjne, zapoznacie się z temperaturami wypału szkliw oraz zrozumiecie, jak dobrać szkliwo do gliny. Poznacie też podstawowe techniki szkliwienia: szkliwienie przez polewanie,  zanurzenie oraz nakładanie szkliwa pędzlem i gruszką. Do zdobienia wykorzystacie również angoby i tlenki. Na tych zajęciach będziecie szkliwić prace, które stworzyliście podczas pierwszej części kursu. Po tym spotkaniu poszkliwione  już prace ruszą do wypału – będą do odebrania na kolejnych zajęciach.

07

Szkliwienie część II

Na tych zajęciach będziecie szkliwić swoje wazy, lampy oraz talerze. Dowiecie się, dlaczego do szkliwienia dużych przedmiotów wykorzystuje się technikę szkliwienia natryskowego.

Chętni zapoznają się też z techniką dekorowania talerzy efektem baniek mydlanych. Po tych zajęciach prace umieścimy w piecu.

ZAJĘCIA prowadzi:

Katarzyna Bańka | ceramika, biżuteria

Katarzyna Bańka | ceramika, biżuteria

Ten cykl zajęciowy poprowadzi współzałożycielka pracowni, Katarzyna Bańka, ceramiczka, tłumaczka i kulturoznawca. Kasia tworzy proste, acz trochę rustykalne formy użytkowe oraz  pełne detalu i ekspresji rzeźbiarskiej małe formy biżuteryjne. Dużo z tych prac możecie zobaczyć w naszym sklepie.

Daty zajęć:
Czerwiec: 25 | Lipiec: 2, 9, 16, 23, 39 | Sierpień: 6

jeśli masz jakieś pytania
skontaktuj się z nami!