KURS CERAMIKI dla początkujących

– 8 spotkań, cena 1300 PLN, kurs dla 5 uczestników

– ŚRODY 18:00 – 21:00
Najbliższy kurs rozpoczyna się 24 marca 2021.
Jeżeli chcesz wziąć w nim udział, zarezerwuj miejsce już teraz.

Zapisz się

Program Kursu:

01

Wyciskanie z kuli

Historia tej techniki to ponad 12 000 lat. Jest to prosta metoda pracy z gliną, pozwalająca tworzyć ceramikę użytkową oraz dekoracyjną. Ucząc się tej metody, wykonacie trzy różne przedmioty: miseczkę, cukiernicę oraz okarynę. Nauczycie się też jak dekorować ceramikę poprzez odciskanie w niej śladów narzędzi.

02

Formowanie z wałków

Technika ta, używana przez tysiące lat do formowania waz i dużych naczyń ceramicznych, znana była w całym starożytnym świecie – od Chin, przez Grecję, Meksyk aż do krajów Afryki. Obecnie wciąż jedna z ulubionych metod pracy wielu ceramików. Podczas tego spotkania poznacie dwa różne warianty pracy z wykorzystaniem tej techniki – dowiecie się jak łączyć wałeczki na szlam i jak formować naczynia z wałeczków zacieranych. Trenując technikę wykonacie nieduży kubeczek lub abstrakcyjną formę rzeźbiarską z wykorzystaniem techniki łączenia wałeczków na szlam oraz rozpoczniecie pracę nad dużą wazą lub lampą z wałeczków łączonych przez zacieranie.

03

Formowanie z wałków II

Na tych zajęciach kontynuujecie pracę nad dużą formą. Taki projekt wymaga czasu, nie można wykonać go od razu. Zbyt szybka praca grozi tu zniszczeniem formy, która mogłaby zapaść się pod własnym ciężarem. Na tych zajęciach wyjaśnimy Wam dlaczego masa ceramiczna musi zdębieć, żeby można było budować formę wysoko w górę i w jaki sposób należy suszyć dużą pracę, żeby uniknąć niechcianych pęknięć. 

04

Formowanie z plastrów część I

Technika ta, podobnie jak poprzednie, znana jest od dawna. Wykorzystywana była i jest do formowania płytek ceramicznych, oraz naczyń takich jak kubki, talerze, dzbanki, czy czajniki na herbatę. Poznając tę technikę wykonacie prosty zestaw naczyń stołowych: dwa kubeczki i dwa talerze. Dowiecie się też, jak wykorzystywać do dekorowania ceramiki fakturę. Na zakończenie warsztatów przygotujecie również płaty gliny na kolejne spotkanie.

05

Formowanie z plastrów część II

Z przygotowanych tydzień wcześniej płatów gliny wykonacie obiekty geometryczne: zestaw pudełek z pokrywką lub dekoracyjne formy geometryczne. Na tych zajęciach poczujecie różnicę pomiędzy masą plastyczną a masą zdębiałą.

Część zajęć poświęcimy też na dalszą pracę nad dużą formą, której budowanie rozpoczęliście na drugich zajęciach.

06

Szkliwienie część I

Na tych zajęciach dowiecie się, czym są szkliwa ceramiczne, poznacie szkliwa spożywcze i dekoracyjne, zapoznacie się z temperaturami wypału szkliw oraz zrozumiecie, jak dobrać szkliwo do gliny. Poznacie też podstawowe techniki szkliwienia: szkliwienie przez polewanie,  zanurzenie oraz nakładanie szkliwa pędzlem i gruszką. Do zdobienia wykorzystacie również angoby i tlenki. Na tych zajęciach będziecie szkliwić prace, które stworzyliście podczas pierwszej części kursu. Po tym spotkaniu poszkliwione  już prace ruszą do wypału – będą do odebrania na kolejnych zajęciach.

07

Szkliwienie część II

Na tych zajęciach będziecie szkliwić swoje wazy, lampy oraz talerze. Dowiecie się, dlaczego do szkliwienia dużych przedmiotów wykorzystuje się technikę szkliwienia natryskowego.

Chętni zapoznają się też z techniką dekorowania talerzy efektem baniek mydlanych. Po tych zajęciach prace umieścimy w piecu.

08

Omówienie prac

Tego dnia zobaczycie finalne efekty swoich dwumiesięcznych zmagań z ceramiką, będziecie mogli zadać nurtujące Was pytania i pochawlić się efektami. Na koniec zabierzecie swoje prace do domu. Te zajęcia trwają godzinę.

ZAJĘCIA prowadzi:

Marta Gruzd | ceramika, rzeźba

Marta Gruzd | ceramika, rzeźba

Ukończyła rzeźbę na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom zrealizowała w 2006 r w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego.
Oprócz ceramiki zajmuje się m.in rzeźbą, rysunkiem, działaniami site-specific.
Brała udział m.in. w Biennale Młodych w Słupsku, Przeglądzie Młodej Sztuki Survival Art we Wrocławiu. W 2015 r została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Daty zajęć:
Marzec: 24, 31
Kwiecień: 7, 14, 21, 28
Maj: 5, 12 

jeśli masz jakieś pytania
skontaktuj się z nami!